تبلیغات
همه چیز در گیگ کلوب - حبس و شلاق مجازات جدید استفاده از ماهواره

حبس و شلاق مجازات جدید استفاده از ماهواره

به گزارش قانون، چند روز پیش نمایندگان مجلس طرحی را به تصویب رساندند که استفاده از تجهیزات دریافت ماهواره ۶ ماه تا ۲ سال حبس، جزای نقدی معادل ۱۰ برابر ارزش کالا و تا ۷۴ ضربه شلاق مجازات دارد.

هر چند در سال جاری یکی از طرح های نیروی انتظامی جمع آوری بشقاب ماهواره ها از پشت بام ها بود و مخالفان و موافقانی داشت، اما در نهایت این طرح مانند سال های گذشته محکوم به شکست بود و نتوانست مردم را از استفاده مجدد آن باز دارند.

اگر نگاهی به قوانین تصویب شده در ۱۷ سال گذشته درباره استفاده از تجهیزات ماهواره کنیم، به این نتیجه می رسیم که نیمی از مردم جامعه ما مجرم هستند. در واقع بر کسی پوشیده نیست که ماهواره در بیشتر خانواده های ایرانی جای خود را باز کرده است و این قوانین تغییری در رفتار مصرف کنندگان نداشته است.

از ۱۷ سال پیش تاکنون

از سال ۷۳ تاکنون قانون ممنوعیت به کارگیری تجهیزات دریافت از ماهواره تغییری نکرده است. این قانون دارای ۱۱ ماده است و آیین نامه اجرایی آن هم در ۱۴ ماده تصویب شده است. به موجب ماده ۹ قانون ممنوعیت به کارگیری تجهیزات دریافت از ماهواره استفاده کنندگانِ ماهواره علاوه بر ضبط و مصادره اموال به مجازات نقدی از یک میلیون تا سه میلیون ریال محکوم می شوند.

ضمن اینکه حمل، نگهداری، نصب و تعمیر تجهیزات دریافت از ماهواره ممنوع و کسانی که چنین عملی انجام می دهند به مجازات نقدی از یک تا پنج میلیون ریال محکوم می شوند. همچنین به موجب ماده ۸ این قانون، واردکنندگان، تولیدکنندگان و توزیع کنندگان تجهیزات دریافت از ماهواره علاوه بر ضبط و مصادره اموال، ده تا یکصد میلیون ریال مجازات می شوند.

در ابتدای اجرایی شدن این قانون یعنی ۱۷ سال پیش، ماهواره کم کم وارد خانه های ایرانی شده بود، اما در حال حاضر همه چیز تغییر کرده است. دنیای ارتباطات و استفاده از این تکنولوژی به قدری با زندگی روزانه مردم عجین شده که این نوع قانونگذاری توسط بسیاری از منتقدان مورد قبول واقع نشده و براین باورند که باید راه حل اساسی تری پیدا شود.

واقعیت این است که روز به روز بر تعداد استفاده کنندگان از ماهواره افزوده می شود و در این ۱۷ سال هم این قانون نه تنها بازدارنده نبوده بلکه مردم به راحتی از آن سرپیچی کرده اند.

برخی از کارشناسان حقوقی به ناکارآمد بودن قانون ممنوعیت به کارگیری تجهیزات ماهواره ای معتقد هستند و بر این باورند که در عرصه ارتباطات جمع آوری تجهیزات ماهواره ای مانند این می ماند که به دلیل استفاده مردم از اینترنت، کامپیوترها را از خانه مردم جمع کنند.

به هرحال نمایندگان در آخرین روزهای مجلس هشتم قانون ممنوعیت به کارگیری تجهیزات ماهواره سفت و بسته تر کردند به امید اینکه تغییری در رفتار مصرف کنندگان ایجاد شود.

  
نویسنده: افشین , بازدید: | موضوع: | تاریخ : یکشنبه 25 دی 1390 | نظرات

قالب جدید ما چگونه است؟
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدیدها:
  • آخرین بروز رسانی :
  • تعداد کل پست ها :
  • تعداد نویسندگان :


Future Google PR for gigcloob.mihanblog.com - 3.00

This template design by Gig cloob
This template design by Gig cloob